MUX VLAN چیست؟ (قسمت اول)

توسط

MUX VLAN تکنولوژی ای است که در سویچ های شرکت هواوی به کار برده شده است. هدف از این تکنولوژی، مدیریت راحتتر VLAN های یک شبکه ی انترپرایز می باشد. برای درک راحته استفاده ی آن، مثالی میزنیم. فرض کنید شما یک شبکه ی بزرگ دارید که هم مشتریان شما و هم کاربران داخلیه شرکتتان باید به منابع موجود در شبکه ی داخلیه شرکتتان دسترسی داشته باشند (به سرورها و سرویسهای داخلی که درون شرکت وجود دارد). هدف شما ایجاد شبکه ای است تا از طریق آن کاربران بتوانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند، اما مشتریان نه با کارمندان شرکت و نه با سایر مشتریان ارتباطی نداشته باشند. خب همه می دانیم که این امر با VLAN ساختن امکان پذیر است اما در یک شبکه ی بزرگ، مدیریت این VLAN ها و روت نوشتن و مسائل جانبیه دیگه بسیار پیچیده خواهد بود. در این مواقع استفاده از MUX VLAN توصیه می شود. این تکنولوژی بسیار ساده و راحت می تواند این موارد را مدیریت کند.

 

انواع MUX VLAN

در MUX VLAN ما سه نوع VLAN داریم:

MUX VLAN نوع VLAN اینترفیس توضیحات
Principal VLAN Principal interface این نوع اینترفیس با تمام اینترفیس های MUX VLAN میتواند ارتباط برقرار کند.
Subordinate VLAN separate VLAN Separate interface این نوع اینترفیس ها تنها با Principal اینترفیس ها می توانند ارتباط برقرار کنند و با سایر separate اینترفیس ها نمی توانند ارتباط برقرار کنند.
Group VLAN Group interface این نوع اینترفیس ها نه تنها با Principal اینترفیس ها می توانند ارتباط برقرار کنند بلکه با سایر اینترفیس های هم گروه نیز می توانند ارتباط برقرار کنند. اما با Separate اینترفیس ها نمی توانند ارتباط برقرار کنند.

 

نحوه ارتباط با شکل

در شکل زیر به وضوح مباحث بالا نشان داده شده است. یک لینک Principal از سویچ به سرور برقرار شده است. همه می توانند به این مسیر دسترسی داشته باشند. برای کارمندان شرکت یک Group interface ساخته شده است. کارمندان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و همزمان به سرورها نیز دسترسی داشته باشند ولی با مشتریان نمی توانند ارتباط داشته باشند. همچنین در Separate interface، تک تک مشتریان به سرور دسترسی دارند اما نمی توانند با یکدیگر و همچنین کارمندان شرکت ارتباط داشته باشند. به شکل زیر توجه کنید.

mux-vlan-concept

 

 

این قابلیت بصورت پیش فرض بر روی سویچ ها خاموش می باشد و بایستی ابتدا فعال شود تا از آن استفاده شود. در بخش بعدی به نحوه ی اجرا و کد های آن اشاره خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

قسمت دوم آموزش

You may also like